Festas VERÁN 2022

DO 23 AO 25 DE XUÑO ILLA DO COVO SURFING THE LÉREZ 2022 XOV 23 | XUÑO UNCLE DOC & THE HOMEBOYS WYYGGA YNGZ (YUNG DENZO - WABII - KSEZELL) BUDIÑO ARIEZZZ ORTIGA CARLANGAS DJ SET SEBASTIAN BLACK b2b G RICH VEN 24 | XUÑO SEÑORA DJ GAZELA HEREDEIROS DA CRUS SEÑORA DJ O CADELO LUNÁTICO FONDO NORTE KRIS K DJ ANXO ARAÚJO MOURA DJ DINERO RUXE RUXE INDY TUMBITA & THE VOODOO BANDITS MAEFIELD THEE BLIND CROWS DISMAL CARLOS CRESPO DJ SÁB 25 | XUÑO COPA TURBO PLAYA DESMAYO BOYANKA KOSTOVA FAMILIA CAAMAGNO CARLOTA CREY KINGS OF THE BEACH QUECO LAGO BERTO ELEFANTS E PAW CORA VELASCO GRANDE AMORE THE RAPANTS TERBUTALINA + ESCENARIO BONOBO E INFANTIL 4 escenarios, zona de comidas, mercado e obradoiros infantís

LUNS 27 | 06 22.00 h Presentación do ciclo Estrea do videoclip EDUARDITA Participan: Laura Cadenas Amandi, creadora audiovisual; Éric Dopazo, músico 22.30 h AMBIENTa_actual A PRIMEIRA MORTE DE JOANA (Brasil 2021, 91’, VOSE) Cristiane Oliveira MAR 28 | 06 DÍA INTERNACIONAL DO ORGULLO LGBTIQA+ 22.30 h AMBIENTa_actual ETÉ 85 (Verán do 85) (Francia 2020, 100’, VOSE) François Ozon AMBIENTA 2022 Mostra Internacional de Cinema LGBTIQA+ de Pontevedra DO 27 DE XUÑO AO 1 DE XULLO PRAZA DA PEDREIRA MÉR 29 | 06 21.00 h Encontro con Carla Antonelli, impulsora de TRIÁNGULOS ROSAS 22.30 h TRIÁNGULOS ROSAS (España 2021, 90’, VOE) Borja Lynch XOV 30 | 06 22.30 h TOKIO GODFATHERS (Os padriños de Tokio) (Xapón 2003, 88’, Animación, VOSE) Satoshi Kon, Shôgo Furuya

VEN 1 | 07 22.00h Acto de clausura de AMBIENTA 22.30 h ENSOM COWGIRL (Vaqueira solitaria) (Dinamarca 2021, 19’ VOSE) Gina Kippenbroeck SON OF SODOM (Fillo de Sodoma) (Colombia 2020, 15’ VOE) Theo Montoya VICTORIA (España 2020, 8’, VOE) Daniel Toledo DUSTIN (Francia 2020, 20’, V.O.S.E.) Naïla Guiguet MARLON BRANDO (Países Baixos 2020, 19’, VOSE) Vicent Tilanus III FESTIVAL DE MÚSICA DE CÁMARA CIDADE DE PONTEVEDRA SÁB 2 | 07 20.00 h RHEA DOM 3 | 07 20.00 h DÚO KAROLINA MIKOŁAJCZYK & IWO JEDYNECKI 2 E 3 DE XULLO CONVENTO DE SANTA CLARA

18.00 a 21.00 h Obradoiros temáticos distintos cada día, maquillaxe, ludoteca, zancudos, monociclos, malabares, pelotón xigante, globos xigantes, outros… DO 5 AO 8 DE XULLO PARQUE DAS PALMEIRAS ANIMATRÓN 2022 ACTUACIÓNS Home orquestra, Tarabelos Titeres, Truque Matruque música…. DO 8 AO 10 DE XULLO PRAZA DA FERRARÍA FESTA DOS LIBROS Celebración arredor do libro e da lectura con venda de libros, presentacións, recitais poéticos, sinatura de obras e música para todos os públicos Mañás de 11.00 a 14.00 h e tardes de 18.00 a 22.30 h

MÚSICA DE BANDAS XULLO E AGOSTO PRAZAS DE SANTA MARÍA E JOSÉ MARTÍ SÁB 9 | 07 20.30 h Praza de Santa María BANDA DE MÚSICA XUVENIL DE SALCEDO BANDA INFANTIL DA AGRUPACIÓN MÚSICO CULTURAL DE RIBADUMIA SÁB 16 | 07 20.30 h Praza de Santa María BANDA DE MÚSICA DE SALCEDO BANDA DE MÚSICA UNIÓN DE LANTAÑO ROMARÍA DE SAN BIEITO DE LÉREZ 11 DE XULLO PRAIA FLUVIAL E BEIRAS DO RÍO LÉREZ 10.30 h Saída do grupo de música tradicional Os Alegres desde o Concello ata os salóns do Lérez. 11.30 h Romaría popular 11.45 h Actuación dos Gaiteiros das Rías Baixas e Os Alegres 12.00 h Mexilloada popular 17.30 h Actuación dos grupos Pandeireteiras do Val de Quireza e Os Alegres 22.00 h Verbena no adro do Mosteiro de San Bieito de Lérez coa orquestra Ritmo Joven MAR 23 | 08 21.00 h Praza de José Martí Concerto de: SAN BARTOLOMEU BANDA DE MÚSICA DE SALCEDO

XXIII MEMORIAL RICARDO PORTELA Homenaxe a Maruxa Miguéns e Xosé Romero DO 15 AO 17 DE XULLO PRAZA DA FERRARÍA De 17.00 h a 21.30 h. Sábado e domingo tamén de 11.30 a 14.00 h XX Mostra de Artesáns de Instrumentos Tradicionais Paseo de Antonio Odriozola VEN 15 | 07 17.30 h Pasacalles de Dúo Alvariño, Gaiteiros das Rías Baixas, Millarancos e Par de Par Prazas e rúas da cidade 21.00 h Concerto de Volta e Dálle SÁB 16 | 07 11.30 h Pasacalles de Boas Pécoras, Cuarteto da AC Abertal, Os Enxebres de Cacheiras, Os Erdeiros dos Morenos de Lavadores Prazas e rúas da cidade 18.00 h Actuación de Boas Pécoras, Cuarteto da AC Abertal, Os Enxebres de Cacheiras, Os Erdeiros dos Morenos de Lavadores Prazas e rúas da cidade 21.00 h Homenaxe a Maruxa Miguéns e Xosé Romero 21.15 h Concerto de Carapaus DOM 17 | 07 11.30 h Actuación de Bailai Malditos, Cantigas e Frores, Meiró e Turoqva Prazas e rúas da cidade 18.00 h Pasacalles de Bailai Malditos, Cantigas e Frores, Meiró e Turoqva Prazas e rúas da cidade 21.00 h Caamaño & Ameixeiras

DO 20 AO 24 DE XULLO PRAZA DA FERRARÍA XXVIII FESTIVAL INTERNACIONAL DE JAZZ E BLUES MÉR 20 | 07 22.30 h JEFFERY DAVIS QUARTET XOV 21 | 07 22.30 h ANDRE B. SILVA “THE GUIT KUNE DO” VEN 22 | 07 22.30 h ANDREA MOTIS SÁB 23 | 07 22.30 h IDA NIELSEN DOM 24 | 07 22.30 h SAMANTHA FISH Todos os días ás 12.30 h e ás 20.00 h Jazz pola rúa coa Street Band Chivinjazz Jeffery Davis Quartet Andre B. Silva Andrea Motis Ida Nielsen Samantha Fish

XOV 21 | 07 19.00 h Xogos para crianzas, cantos de taberna e música tradicional con Fervellos do Pío VEN 22 | 07 19.00 h Xogos para nen@s, campeonato de rastrexo e picadiscos SÁB 23 | 07 Exposición 25 anos da Asociación Recriativa de Xeve 18.00 h Inchables FESTIXEVE 2022 DO 21 AO 24 DE XULLO CAMPO DE VILAR DE FRAGOSO E SANTO ANDRÉ DE XEVE 22.00 h Sanjurgo, Dopico e Cardalda Ses Fin de festa con Picadiscos DOM 24 | 07 Exposición 25 anos da Asociación Recriativa de Xeve 13.00 h Actuación dos Gaiteiros das Rías Baixas, comida popular, xogos populares para todas as idades. Actuación de Pulpiño Viascón, degustación de empanada, rosca e música da charanga Charandonga 16.00 a 20.00 h Inchables de auga e festa da escuma FESTAS DE SANTIAGUIÑO DO BURGO DO 22 AO 26 DE XULLO BARRIO DO BURGO VEN 22 | 07 11.30 h Pasacalles polo barrio do Burgo a cargo do grupo Duos Pontes 22.30 h Verbena no recinto feiral orquestra Alabama SÁB 23 | 07 11.30 h Pasacalles polo barrio do Burgo a cargo do grupo Duos Pontes 22.30 h Verbena no recinto feiral coas orquestras Fama de Vigo e Kalima DOM 24 | 07 11.30 h Pasacalles a cargo dos Gaiteiros das Rías Baixas 20.15 h Procesión polo barrio do Burgo para recoller as uvas e o millo, coa participación do grupo de gaitas Os de Algures 22.30 h Verbena no recinto feiral coas orquestras Tapioka e Kamelot LUNS 25 | 07 12.30 h Pasacalles a cargo de Os de Algures 13.00 h Procesión polo barrio do Burgo 22.30 h Verbena no recinto feiral orquestra La Nave 24.00 h Fogos de artificio na beira do río. Pirotécnica Penide MAR 26 | 07 18.00 h Día infantil no recinto feiral

URBANA MONTE PORREIRO DO 27 AO 30 DE XULLO MIRADOIRO DE MONTE PORREIRO MÉR 27 | 07 22.00 h DIOS KE TE CREW XOV 28 | 07 22.00 h LADILLA RUSA VEN 29 | 07 22.00 h SON DA RÚA SÁB 30 | 07 22.00 h MARC SEGUÍ

DO 27 AO 31 DE XULLO PRAZA DA PEDREIRA CINEMA E ESTRELAS MÉR 27 | 07 23.00 h JOJO RABBIT (Taika Waititi, 2019, Nova Zelanda, 108 min., blu-ray, VOSE) XOV 28 | 07 23.00 h LIBERTAD (Clara Roquet, 2021, España, 104 min., blu-ray, VO) VEN 29 | 07 23.00 h PARASITOS (Bong Joon-ho, 2019, Corea do sur, 132 min., blu-ray, VOSE) SÁB 30 | 07 23.00 h ERA UNHA VEZ EN... HOLLYWOOD (Quentin Tarantino, 2019, EUA, 165 min, blu-ray, VOSE) DOM 31 | 07 23.00 h MAMMA ROMA (Pier Paolo Pasolini, 1962, Italia, 110 min., 35 mm, VOSE) DO 1 AO 5 DE XULLO ALAMEDA TREBELLANDO NA ALAMEDA Ciclo infantil de teatro, música e maxia LUNS 1 | 08 19.00 h Teatro infantil Migallas Teatro Brincadeira da Lingua MAR 2 | 08 19.00 h Maxia a cargo de Adrián Conde Piccolo Camerino MÉR 3 | 08 19.00 h Teatro Grupo Expresión Animados XOVES 4 | 08 19.00 h Circo de Cía Trotamundos Historias de un baúl VEN 5 | 08 19.00 h Concerto Ollo Piollo Sóns da Batea

LUNS 1 | 08 22.30 h LUIS ZAHERA MAR 2 | 08 22.30 h DAVID AMOR MÉR 3 | 08 22.30 h CARLOS BLANCO XOV 4 | 08 22.30 h XOSÉ ANTONIO TOURIÑÁN VEN 5 | 08 22.30 h MARTA DOVIRO NOITES DE MONÓLOGOS DO 1 AO 5 DE AGOSTO PISTAS DE CAMPOLONGO Luis Zahera David Amor Carlos Blanco Xosé Antonio Touriñán Marta Doviro

2 DE AGOSTO PRAZA DE ESPAÑA GALICIA ILUSIONA MAR 2 | 08 20.30 h Victor Cerro, maxia e escapismo DESAFÍOS EXTREMOS: Home Diana e Porta do inferno DO 3 AO 5 DE AGOSTO PRAZAS E RÚAS DO CENTRO HISTÓRIO ITINERANTA XI Festival Internacional de Animación de rúa MÉR 3 | 08 A partires das 20.00 h Troula Animación, O estraño caso do dentista... Cía Sin Fin, Los Piratas Yera Teatro, Meninas Animarts, Damonion XOV 4 | 08 A partires das 20.00 h Zanguango Teatro, Al Otro Lado Ale Hop, The Clownpany La Fam, MotorPunk Hortzmuga Teatroe & Deabru Beltzk, Senta

VEN 5 | 08 A partires das 20.00 h Nacho Villar & Yllana, Glubs Soun de Secá, Sabor Ale Hop, Voluminaires Futuristic freaks La Fan, Aquiles SENDA FESTIVAL 2022 DO 5 E 6 DE AGOSTO RÍO GAFOS VEN 5 | 08 18.00 h MIND ENTERPRISE SUPERNATURAL PROJECT RUSSS FIUZA SÁB 6 | 08 12.00 h SIMONA ALEX KASSIAN BALDMAN TOPANAGA KIDDO CERTAIN PEOPLE SEBASTIAN BLACK AKAZIE

CON VOZ DE MULLER DO 6 AO 10 DE AGOSTO PRAZA DA FERRARÍA SÁB 6 | 08 22.30 h Concerto PONGO DOM 7 | 08 20.00 h Pasacalles SOMDOLILÁ 22.30 h Monólogo A Síndrome De Lis DIANA LÓPEZ VARELA, ROCÍO BARRIO LUNS 8 | 08 20.00 h Pasacalles BRASSICA RAPA 22.30 h Concerto GUADI GALEGO MAR 9 | 08 22.30 h Concerto DE VACAS MÉR 10 | 08 22.30 h Concerto GINEBRAS Pongo Somdolilá A Síndrome de Lis Guadi Galego De Vacas Ginebras

O SON LOCAL DO 9 AO 12 DE AGOSTO MAR 09 | 08 20.30 h Concerto de: Hainas Celso García de la Riega 22.00 h Odiosos 5 Escaleiras do Teatro Principal MÉR 10 | 08 20.30 h La Mosca Valiente Laranxo 22.00 h Flip Corale Rúa da Cruz Vermella XOV 11 | 08 20.00 h concerto: Black Hole Campiño de Santa María VEN 12 | 08 20.00 h MKP + Pelexa de galos A Parda 12 DE AGOSTO AQUÍ CÁNTASE VEN 12 | 08 21.00 h Aquí Cántase Maravallada Pasacalles de Treboada do Baixo Miño Repertorio de cantos tabernarios masivos, percorrendo praza da Ferraría, Curros Enríquez, escalinata do Teatro Principal e praza da Leña. 23 DE AGOSTO FESTA DO DEMO MAR 23 | 08 12.30 h Saída do Demo e do seu séquito dos arcos de San Bartolomeu para percorrer as rúas e prazas do centro histórico 20.00 h A comitiva do Demo volve percorrer a cidade facendo burlas, xogos e trasnadas 21.00 h Concerto de San Bartolomeu ofrecido pola Banda de Música de Salcedo na praza de José Martí 21.30 h Foliada do Demo cos Chichisos na praza de Curros Enríquez

FEIRA FRANCA Avance do programa 2 E 3 DE SETEMBRO RÚAS E PRAZAS DO CENTRO HISTÓRICO VEN 2 | 09 Véspera da XXI Feira Franca 18.30 h Pregoeiros a cabalo anunciarán a feira nas prazas do centro histórico 19.30 h Pasacalles de grupos de música, teatro, malabares ... 21.00 h Acto de apertura da XXI Feira Franca SÁB 3 | 09 XXI Feira Franca 11.00 h Apertura do mercado medieval e dos postos de venda de alimentación 12.00 h Desfile do transporte do viño a cargo da Asociación Recriativa de Xeve. Saída dos arredores do convento de Santa Clara ata a praza da Peregrina Durante toda a xornada haberá actuacións musicais e OUTRAS ACTIVIDADES DO 20 DE XULLO AO 7 DE AGOSTO Feira de artesanía e deseño Chalana De 11.00 a 14.00 e de 19.00 a 23.00 horas Paseo de Antonio Odriozola DO 13 AO 21 DE AGOSTO XXXII Meleira, Feira do Mel Rúa da Serra teatrais nas prazas, demostracións de oficios tradicionais, exhibicións de cetraría, obradoiros infantís, obradoiros de xogos tradicionais etc 17.30 e 20.00 h Torneo medieval Praza de touros

RkJQdWJsaXNoZXIy MTEwNTI=